Fas Vize İşlemleri Fas’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fas sınır kapılarında Kapı Vizesi uygulaması yoktur. Fas'a girişte Fas vizesi 90 günlük alınabilmektedir. Türk vatandaşları havaalanı gümrük kapısında  Fas Vize Başvuru Formu ile 2 adet fotoğraf ve ikamet adres bilgileri ile Kapı Vizesi almaktadırlar. Seyahat öncesinde, Türkiye’de bulunan Fas dış temsilciliklerinden Fas vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye Fas dış temsilcilikleri Ankara Fas Büyükelçiliği,  İstanbul Fas Başkonsolosluğu ve İzmir Fas Başkonsolosluğu , Fas vizesi için yetkili kurumlardır. Fas Konsolosluğu vize müracaatları için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Fas Konsolosluğu, Vize Hizmet Merkezleri ile Turizm-Seyahat Acenteleri aracılığıyla yapılan Fas vize işlem başvurularını kabul etmektedir.

Fas Vize Türleri Nedir?


Fas Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişiler, ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına göre; Fas Ticari Vizesi, Fas Turistik Vize, Fas Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize, Fas Aile Ziyareti Vizesi, Fas Öğrenci Vizesi ve Fas Transit Vizesi ile Fas Konsolosluğu'na başvurarak Fas vizesi alabilirler.

Fas Ticari Vizesi: Fas’a ticari vize alarak gitmek isteyenler, Fas’da yapılacak iş toplantılarına, konferanslara, ticari fuarlara veya sergilere katılmak isteyen kişilerin Fas Ticari Vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Fas Turistik Vize: Fas’a turistik amaçlı yapılan ziyaretler için Fas Turistik Vizesi almak zorunludur. Fas Konsolosluğu turistik seyahatler için tek girişli 90günlük Fas Turist vizesi vermektedir.

Fas Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize: Fas Tıbbi Tedavi amaçlı yapılan ziyaretler için Fas Tıbbi Tedavi Amaçlı Vizesi almak zorunludur. Fas Konsolosluğu Tıbbi tedavi amaçlı seyahatler için tek girişli 90 günlük Fas Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize vermektedir.  

Fas Aile Ziyareti Vizesi: Fas Aile Ziyareti amaçlı yapılan ziyaretler için Fas Aile Ziyareti Vizesi almak zorunludur. Fas Konsolosluğu aile ziyaret etmek için yapılan seyahatler için tek girişli 90 günlük Fas Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize vermektedir

Fas Öğrenci Vizesi : Fas’a öğrenci olarak gideceklerin ise daha uzun süreli konaklayacakları göz önüne alınarak öğrenci vizesi uygulaması çıkartılmıştır. Öğrenciler Fas’a öğrenci vizeleri ile girerek oturum izinlerini de alabilmektedirler. Öğrenci vizesi alabilmek için öğrencilerin; iki adet biyometrik vesikalık fotoğraf, nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, vize başvuru formu (öğrenci tarafından doldurulacak) ve devlet görevi için belirlenmiş tutarı ödemeleri yeterli olmaktadır.

Fas'a Girmek için Hangi Evraklar Gerekli?


Pasaport ve kimlik bölümünün fotokopisi (Pasaportların seyahat tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliğinin olması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.)
2 adet biometrik fotoğraf (Fotoğrafların 3X4 ölçülerinde ve beyaz fon önünde olması gerekmektedir.)
Fas vize başvuru formu
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Davet mektubu
Onaylanmış gidiş/dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu
Banka hesap dökümü (Kaşeli ve ıslak imzalı)
Harcın yatırıldığına dair dekont
Seyahat amacını, süresini ve finansal bilgileri içeren dilekçe
Seyahat sağlık sigortası poliçesi
SGK hizmet dökümü ve maaş bordrosu (Sigortalı çalışanlar için geçerli)
Faaliyet belgesi ve imza sirküleri (İşverenler için geçerli)
Varsa araç ruhsatı, tapular ve kredi kartı bilgileri

Kategoriler: Seyahat İpuçları